Śladami bohaterstwa 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 19, listopad 2018 17:06
Końcem października dzieci i młodzież z Kujawsko - Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Generała Stanisława Maczka wraz z Dyrektorem Ryszardem Bieleckim i opiekunami uczestniczyły w uroczystych obchodach 74. rocznicy wyzwolenia Bredy przez 1. Polską Dywizję Pancerną spod okupacji niemieckiej.
Uroczystości odbyły się 28 października 2018r. na polskich cmentarzach w Bredzie – Holandii przy Ettensebaan i w dzielnicy Gineken. Wzięli w nich udział kombatanci - żołnierze generała Maczka: mjr Marian Słowiński, kpt. Edmund Semrau, kpt. Wacław Butowski, por. Alojzy Jedamski, mjr Janusz Gołuchowski. Do Bredy przybyła również polska delegacja rządowa i wojskowa, senator IX kadencji i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders, Szef Urzędu d.s. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Wojska Polskiego Jarosław Mika.
Grupa z KPSOSW nr 2 z pietyzmem złożyła hołd polskim bohaterom, składając wiązanki i zapalając znicze w miejscu spoczynku Polaków.
Uczestnicy wyjazdu podczas kilkudniowego pobytu w Belgii i Holandii odwiedzili także inne miejsca pamięci poległych - cmentarz żołnierzy polskich pod Bredą w Alphen i Oosterhout oraz największy Polski Cmentarz Wojskowy w Lommel w Belgii.
Śladami zwycięstwa pancerniaków i wdzięczności za wyswobodzenie Bredy są: czołg Pantera przy zbiegu ulic generała Stanisława Maczka i Paul Windhausenveg, pomnik z napisem: „Dziękujemy naszym polskim wyzwolicielom 29.10.1994” i kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej.
Wzruszające chwile towarzyszyły grupie z Bydgoszczy w każdym miejscu, w którym pozostał ślad walki i bohaterstwa 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka.
Reprezentacja naszego ośrodka spotkała się z wielką życzliwością i serdecznością ze strony tamtejszej Polonii. Goszczona była w wielu miejscach: w Szkole Polonijnej im. gen. Stanisława Maczka w Brabancji Północnej z siedzibą w Bredzie, w Domu Polskim „Polonez” w Beringen (siedzibie Zarządu Głównego Związku Polaków w Belgii), na balu z okazji 74. rocznicy wyzwolenia Bredy zorganizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalne Polonia.
Serdeczne podziękowania należą się Państwu Teresie i Zygmuntowi Ziembickim, Panu Josefowi Stoffelsowi, Panu Janowi Cornelissensowi, Pani Rii Marijnissen, Pani Netii Van Os, Panu Marianowi Czarneckiemu i wszystkim, którzy zaopiekowali się polską wycieczką z KPSOSW nr 2 w Bydgoszczy.
Oprócz wielu przeżyć patriotycznych i wzruszeń był również czas na zwiedzanie zabytków i ciekawych zakątków Belgii i Holandii. Urzekającym miejscem okazała się Antwerpia, belgijskie miasto, a w niej wspaniała gotycka katedra Najświętszej Marii Panny i Dom Rubensa - obecnie muzeum, w którym można dziś podziwiać dzieła malarza.
Ogromną atrakcją dla najmłodszych, i nie tylko, był całodzienny pobyt w Parku Rozrywki Efteling.
Wyjazd śladami 1. Dywizji Pancernej był dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych wspaniałą lekcją historii, patriotyzmu i szacunku dla bohaterstwa polskich żołnierzy. Został on zorganizowany przez Dyrektora Ośrodka – Ryszarda Bieleckiego, przy wsparciu Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i Stowarzyszenia “Generał Stanisław Maczek In Memoriam” w Bydgoszczy.
Tekst: Joanna Szmytkowska
Zdjęcia: Ryszard Bielecki
http://archiwum.oswnr2.bydgoszcz.pl/index.php/aktualnosci/aktualnosci-2018-19/337-sladami-bohaterstwa-1-dywizji-pancernej-generala-maczka#sigFreeId66e49d4a2a