Izba tradycji

O Izbie Tradycji słów kilka…

Z inicjatywy Dyrektora Ośrodka Ryszarda Bieleckiego, w 60 – tą rocznicę powstania naszej placówki została otwarta w podziemiach budynku Izba Tradycji. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia było zebranie i ocalenie od zapomnienia pamiątek związanych z historią szkolnictwa osób niesłyszących na terenie obecnego województwa kujawsko - pomorskiego.

W niewielkiej sali udało się zgromadzić pamiętające lata powojenne sprzęty, maszyny, urządzenia biurowe. Swoje miejsce znalazły wykorzystywane przez surdopedagogów w Zakładzie dla Głuchych w Ostromecku środki dydaktyczne, podręczniki, aparatura słuchowa.

Prawdziwą skarbnicą wiedzy o minionych czasach okazali się emerytowani nauczyciele, wychowawcy, pracownicy, którzy z radością opowiadali o ostromeckich czasach. Wiele cennych pamiątek przekazała Pani Janina Szymczak, Pani Irena Grabarz, Pani Iza Wiatrowska, a także Pan Józef Dębowski. Poza archiwalnymi fotografiami pochodzącymi z prywatnych zbiorów naszych darczyńców, w Izbie znalazły się między innymi listy, karty z życzeniami stanowiące żywy dowód na więź łączącą pedagogów z absolwentami.

Ku zaskoczeniu wszystkich Izba Tradycji przez pięć lat swojego istnienia wypełniła się pamiątkami, których z roku na rok przybywa. W związku z tym, Dyrektor Ryszard Bielecki zadecydował o powiększeniu Izby Tradycji o sąsiednie pomieszczenie. Obie sale wyposażono w nowe meble, które umożliwiły doskonałe wyeksponowanie zgromadzonych pamiątek i zbiorów.

Obchody Jubileuszu stały się okazją do uroczystego otwarcia Sali "Ostromecko". Z nieukrywanym wzruszeniem przecięcia wstęgi dokonali Pan Józef Raszeja i Pani Janina Szymczak.

W Sali znajdują się pamiątki i eksponaty z lat 1947 – 1990, związane wyłącznie z Ostromeckiem. Swoje miejsce znalazły tam również stara szafka nocna i szafa, będące na wyposażeniu internatu, który mieścił się w pałacu. Dziś wnętrze szafy skrywa życiorysy spisane ręką absolwentów, którzy swoje losy związali z Ośrodkiem. W pomieszczeniu obok znajdą się zbiory z kolejnych lat, zaprezentowane w sposób chronologiczny. Nie zabrakło również miejsca, gdzie można obejrzeć amatorskie filmy z wielu uroczystych i ważnych chwil, które trwale wpisały się w historię naszej placówki.

Izba Tradycji jest chętnie odwiedzana przez gości, naszą młodzież, absolwentów. Jest to miejsce, gdzie młodzież nie tylko poznaje historię swojej szkoły, ale również uczy się szacunku dla tradycji.

Opiekę nad Izbą sprawuje Halina Zielińska.

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel: 52 344-74-15
sekretariat

tel: 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

kujawsko-pomorskie

   

Wyszukiwarka  

   

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

Certyfikat  

   

Zajęcia Terapeutyczne  

   

   
© 2021 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2