Egzamin maturalny 2020

Maturzyści doczekali się. Ruszył egzaminacyjny maraton. W tym roku sesja egzaminów maturalnych przebiega inaczej niż zwykle. Ze względu na pandemię koronawirusa egzaminy maturalne zostały przesunięte z maja na termin czerwcowy. I tak, od dnia 8 czerwca 2020 r. uczniowie przystąpili do formy pisemnej egzaminu, bo tylko taka obowiązuje w tym roku. Podczas egzaminów trzeba przestrzegać przepisów sanitarnych. Na stolikach zabrakło ulubionych maskotek. Naszym wychowankom, koleżankom i kolegom życzymy  optymizmu, łatwych zadań, połamania długopisów i dużo wiary we własne siły! Życzymy tego Alicji, Weronice, Karolinie, Sebastianowi, Mateuszowi, Patrykowi, Łukaszowi,  Aleksandrowi. Trzymamy kciuki. Dacie radę !

 

<< powrót do aktualności

Festiwal Panien Wodnych

FESTIWAL PANIEN WODNYCH NAGRODZONY!

Z przyjemnością odnotowujemy przyznanie przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy i Radę Działalności Pożytku Publicznego Miasta Bydgoszczy Nagrody „Przechodzący przez rzekę” Fundacji „Nasza tradycja – nasza przyszłość” w konkursie na najlepszą bydgoską inicjatywę pozarządową.

Czytaj więcej: Festiwal Panien Wodnych

TIK

TIK czyli technologie informacyjno - komunikacyjne

Aby zachęcić uczniów do większego zaangażowania w proces nauczania-uczenia się, nauczyciel może zastosować na swoich lekcjach TIK.

TIK to rodzina technologii, które przetwarzają, gromadzą i przesyłają informacje w postaci elektronicznej. W praktyce oznacza to m.in.:

  • wykorzystanie narzędzi online albo aplikacji edukacyjnych dostępnych w internecie,
  • wymianę informacji między uczestnikami procesu edukacji lub między uczniem i urządzeniem w postaci cyfrowej (formularze, e-mail, bazy prac w postaci elektronicznej itp.).

Użycie TIK na lekcji może wspierać uczniów w uczeniu. TIK to atrakcyjna, uzupełniająca forma przeprowadzenia pewnych etapów lekcji.

W bazie pod niżej podanym linkiem znajduje się ponad 100 narzędzi TIK pomocnych w edukacji: aplikacji, programów, stron.

Polecamy do przejrzenia:

https://biblioteka.pl/aplikacje/1/0/0

 

Polecamy również książkę: Monika Dobrowolska: Wykorzystanie TIK w nauczaniu i uczeniu się uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Warszawa 2018 ORE [Zawiera scenariusze lekcji].

Książka dostępna jest online na stronie:

https://www.ore.edu.pl/2019/05/wykorzystanie-tik-w-nauczaniu-i-uczeniu-sie-uczniow-ze-specjalnymi-potrzebami-edukacyjnymi/

 

Czas na czytanie

Szkoła zamknięta, lekcje odrobione, co tu robić? Czytać, czytać, czytać! Gdy mamy teraz więcej czasu, który musimy spędzać w domowym zaciszu, to możemy poświęcić go na czytanie lub słuchanie książek. Książki, które macie   w domu już przeczytaliście. Skorzystajcie teraz z darmowych internetowych bibliotek cyfrowych:

Lektury.gov.pl

Portal ułatwiający bezpłatne zapoznanie się z utworami literackimi będącymi na liście lektur szkolnych. Zawiera ponad 700 utworów – nowel, opowiadań, dramatów, wierszy, poematów czy powieści. Są wśród nich teksty obowiązkowe jak również lektury uzupełniające. Wszystko, co trzeba zrobić, to odwiedzić stronę:

https://lektury.gov.pl

 

Biblioteka internetowa - WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów książek do czytania w wersji online i w formie audiobooków. Nie trzeba się logować. Oprócz lektur można tam znaleźć informacje dotyczące epok, gatunków, motywów literackich.  

https://wolnelektury.pl

 

 

Ninateka.pl

Jeżeli macie potrzebę i ochotę obejrzenia adaptacji teatralnych lub filmowych lektur szkolnych, to poszukajcie ich na platformie internetowej Ninateka, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W jej zasobach znajduje się ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie.  

https://ninateka.pl

 

 

A może w komentarzach na facebook pochwalicie się tytułami przeczytanych, wysłuchanych lub obejrzanych adaptacji filmowych książek?

Powodzenia!

Zostań florystą

W ramach promocji Ośrodka, dnia 20 lutego 2020 r.,  gościliśmy młodzież z XIII Liceum Ogólnokształcącego z Bydgoszczy wraz z Wicedyrektor Jolantą Dumania oraz nauczycielką rewalidacji Ewą Andrzejewską. Przybyłych powitał Dyrektor Ośrodka Ryszard Bielecki i Wicedyrektor ds. Szkół Ponadpodstawowych Beata Dziaszyk. 

Czytaj więcej: Zostań florystą

Dyskoteka Karnawałowa

Dnia 20 lutego 2020 r. zakończyliśmy karnawał dyskoteką. Jako, że zbiegła się ona w czasie z tradycyjnym  Tłustym Czwartkiem nie mogło na niej  zabraknąć pączków. Były nagrodą za udział w rozmaitych konkursach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Dominowały, oczywiście, konkursy taneczne. Dużo humoru było przy wyborze Królowej i Króla dyskoteki, bo wiązał się on z łapaniem welonu i muchy. Rywalizacja była zawzięta, ale ostatecznie „Młodą Parą” zostali MARIA MASIAK i DAMIAN MORAWSKI. Oto foto-migawki z imprezy.    

 

Organizatorzy: Karolina Kędziora, Małgorzata Lewandowska, Jacek Buhl

 

<< powrót do aktualności

Walentynki w internacie

Dnia 17 lutego 2020r. zorganizowaliśmy w internacie zabawę walentynkową. Imprezę prowadzili wychowankowie: Alicja Wiśniewska i Kamil Krupa. Powitali naszych gości: Kierownik Ośrodka - Marzenę Boczkowską, wychowanków, wychowawców oraz rodziców.

Czytaj więcej: Walentynki w internacie

Kolędowanie w Domu Seniora

W dniu 24 stycznia 2020 roku grupa teatralna „AB-SURDUS” wystąpiła z koncertem kolęd i pastorałek w języku migowym przed seniorami - podopiecznymi Bydgoskiego Dziennego Domu Pobytu, który mieści się przy ul. Fordońskiej 120. Nasz występ zbiegł się w czasie z Dniem Babci i Dziadka, więc tym bardziej wzruszający charakter miało spotkanie dwóch pokoleń. Były łzy wzruszenia, serdeczne rozmowy przy stole... Seniorzy zachęceni przez dzieci uczyli się znaków migowych, a dzieci z radością popisywały się przed nimi swoimi różnorodnymi talentami. Na pożegnanie - poza zaproszeniem na kolejne spotkanie – seniorzy obdarowali nas własnoręcznie wykonanymi „Mikołajkami”. To była dla dzieci wyjątkowa lekcja tolerancji i szacunku dla osób starszych.

Opiekunowie grupy: Anna Kucharska, Małgorzata Lewandowska

 

<< powrót do aktualności

Porządki w bibliotece

W bibliotece szkolnej w Ośrodku mamy wolny dostęp do półek z książkami. Każdy uczeń może książkę wziąć do ręki, zajrzeć do środka, zdecydować czy właśnie tę chce przeczytać. Podczas takiego przeglądania robi się mały nieporządek. Uczniowie klasy 1Pa Szkoły Przysposabiającej do Pracy uznali, że mogą zrobić coś pożytecznego dla koleżanek i kolegów ze Szkoły Podstawowej uporządkować książki na półce z literaturą dziecięcą.

Czytaj więcej: Porządki w bibliotece

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel: 52 344-74-15
sekretariat

tel: 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

kujawsko-pomorskie

   

Wyszukiwarka  

   

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

Certyfikat  

   

Zajęcia Terapeutyczne  

   

   
© 2021 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2