Czy w Chełmży, czy w Bydgoszczy... zawsze się dogadują.
- Szczegóły
- Utworzono: środa, 17, luty 2016 10:03
W listopadzie 2015r. grupa młodzieży z klasy 3La naszego Ośrodka wybrała się pod opieką Joanny Szmytkowskiej i Krystyny Bieniek do malowniczo położonej Chełmży, miasta w woj. kujawsko-pomorskim. Celem wycieczki była integracja z młodzieżą słyszącą z chełmżyńskiego liceum przy Zespole Szkół oraz przybliżenie historii Konkatedry pod wezwaniem Trójcy Świętej.
Pierwsze kroki skierowaliśmy do budynku Zespołu Szkół.
Tam przyjęli nas z entuzjazmem uczniowie klasy III liceum pod czujnym okiem pani Róży Kowalskiej. Oprócz zwiedzania szkoły z ponad stuletnimi tradycjami, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w lekcji języka polskiego.
Później my uczyliśmy nasze koleżanki i kolegę języka migowego, co przyniosło nieoczekiwany efekt. Mile spędziliśmy czas i nasze kontakty wcale nie okazały się utrudnione. Bardzo dobrze się dogadywaliśmy.
Z Zespołu Szkół wspólnie wyruszyliśmy do średniowiecznej Konkatedry chełmżyńskiej, o historii której z pasją opowiedział nam pan Wojciech Wichnowski. Dzięki uprzejmości pani Dyrektor Urszuli Meszyńskiej zwiedziliśmy także Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Juliana Prejsa, a w niej wystawę zbiorów Towarzystwa Miłośników Chełmży, nad którą trzyma pieczę pan Marcin Seroczyński.
Nawiązaliśmy wspaniały kontakt z naszymi kolegami z Chełmży i dlatego doszło do kolejnego spotkania, tym razem w Bydgoszczy, w naszym Ośrodku.
Integracja na Kujawach przebiegała w przyjaznej atmosferze.
Zaczęliśmy od spotkania przy herbatce, po czym przystąpiliśmy do zwiedzania naszej placówki. O historii nauczania osób niesłyszących opowiedział Dyrektor Ośrodka – pan Ryszard Bielecki. Pokazaliśmy naszym gościom Izbę Generała Stanisława Maczka, patrona naszego Ośrodka, po której oprowadziła nas pani Krystyna Bieniek –nauczyciel bibliotekarz. Zbiory Izby Tradycji Ośrodka przedstawiła naszym gościom pani Halina Zielińska – nauczyciel języka polskiego, pomieszczenia internatu - Kierownik Ośrodka pani Marzena Boczkowska oraz pracownie szkolne – Wicedyrektor pani Melita Szarkiewicz i Wicedyrektor pani Beata Dziaszyk.
Następnie pani Joanna Szmytkowska (nauczyciel języka polskiego) zapoznała nas z tradycjami i zwyczajami wielkopostnymi i wielkanocnymi na Kujawach.
Wspólnie przygotowaliśmy krótkie inscenizacje „Przywoływek kujawskich” i „Wybijania żuru”.
W ruch poszły słowa, gesty, mimika, migi, napisy... Bawiliśmy się świetnie! Wszyscy wykazali się wielkim zaangażowaniem i pomysłowością.
Nie zabrakło również lekcji języka migowego, których udzieliliśmy naszym słyszącym kolegom. W zajęciach brały czynny udział panie: Dyrektor Zespołu Szkół w Chełmży - Katarzyna Komakowska, Róża Kowalska - nauczyciel bibliotekarz i Wicedyrektor ds. Szkół Ponadgimnazjalnych - Beata Dziaszyk.
Nie możemy doczekać się kolejnego spotkania!
tekst: Joanna Szmytkowska
zdjęcia: Krystyna Bieniek
http://archiwum.oswnr2.bydgoszcz.pl/index.php/aktualnosci/aktualnosci-2015-16/188-czy-w-chelmzy-czy-w-bydgoszczy-zawsze-sie-dogaduja#sigFreeId4f99bac385