Wycieczka do Biskupina i Wenecji
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 13, październik 2015 21:00
Dnia 28.09.2015r. odbyła się wycieczka do Biskupina oraz Wenecji. Pojechały na nią klasy 4 Technikum Gastronomicznego, oraz 3 i 4 Technikum Elektronicznego wraz z wychowawcami panią Aliną Szczukowską, Agnieszką Żelską i panem Maciejem Żelskim.
Pogoda była słoneczna i przepiękna, mimo kalendarzowej jesieni.
Pierwszym etapem wycieczki była Wenecja – nie ta włoska, ale równie urokliwa na Ziemi Pałuckiej. Na początku zwiedziliśmy Muzeum Kolei Wąskotorowej - Oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej. W skansenie widzieliśmy wiele eksponatów lokomotyw spalinowych a także wagoniki osobowe i towarowe. Każdy z pojazdów zwiedziliśmy od środka a niektórzy z nas próbowali też swoich sił jako maszyniści.
Muzeum bardzo nam się podobało, a jego zbiory stanowią niewątpliwie dużą atrakcję turystyczną na skalę Europy.
Ze skansenu widoczne są ruiny zamku „Krwawego Diabła Weneckiego” – Mikołaja Nałęcza, do którego udaliśmy się prosto z muzeum. Gotycki zamek został zbudowany w 1390 roku przez sędziego kaliskiego Mikołaja Nałęcza z Chomiąży. Spacerowaliśmy po ruinach XIV wiecznych fragmentów murów i dziedzińcu. Udało się nam znaleźć szkielet legendarnego Diabła Weneckiego.
Z Wenecji udaliśmy się do Biskupina. Po krótkiej przerwie na posiłek, udaliśmy się przez bramę główną na teren Rezerwatu.
Widzieliśmy rekonstrukcję obozowiska łowców mezolitycznych, czyli pochodzących ze środkowej epoki kamienia oraz rekonstrukcję „długiego domu” z neolitu, czyli młodszej epoki kamienia.
Następnie dotarliśmy do słynnego na całym świecie stanowiska archeologicznego Osiedla Obronnego Ludności Kultury Łużyckiej, zwanego polskimi Pompejami.
Odwiedziliśmy także Wioskę Wczesnopiastowską, która zamieszkiwana była przez ludność rzemieślniczą. Spotkaliśmy panią, która rzeźbiła w drewnie zabawki, a także pana, który pokazał nam jak od podstaw wykonać flet z łodyg czarnego bzu, wierzbowych kołków, kości sarny i rogów zwierząt.
Wycieczka bardzo nam się podobała. Pogłębiliśmy wiedzę na temat najdawniejszych dziejów ziem polskich, zrobiliśmy wiele ciekawych zdjęć i wróciliśmy bogatsi o kolejne doświadczenia.
Tekst: Agnieszka Żelska
Zdjęcia: Alina Szczukowska, Agnieszka Żelska
http://archiwum.oswnr2.bydgoszcz.pl/index.php/aktualnosci/aktualnosci-2015-16/179-wycieczka-do-biskupina-i-wenecji#sigFreeId6ef25f3421