Święto Ośrodka
- Szczegóły
- Utworzono: czwartek, 10, kwiecień 2014 06:34
W dniu 28 marca 2014 roku obchodziliśmy Święto Ośrodka czyli 67 rocznicę jego istnienia i 17 rocznicę nadania imienia generała Stanisława Maczka.
Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod tablicą poświęconą Patronowi. Licznie przybyłe delegacje kombatantów, weteranów, władz miasta Bydgoszczy, wojska, przedstawicieli stowarzyszeń kultywujących tradycje 1. Dywizji Pancernej z Polski, Holandii i Belgii, przyjaciół Ośrodka, w obecności dzieci i młodzieży, nauczycieli, pracowników oddały cześć Patronowi - Wielkiemu Polakowi.
W części oficjalnej Gości przywitał i przedstawił Dyrektor Ośrodka mgr Ryszard Bielecki. Podziękował za przybycie i uhonorowanie tym samym trudu i pasji, z jakimi społeczność Ośrodka od wielu lat pracuje, wychowując w tradycji patriotycznej kolejne pokolenia. Przedstawił historię naszego Ośrodka, historię obrania za Patrona generała Stanisława Maczka i wszystkiego dobrego co się z tym wiąże. Podkreślił, że dzisiejsza uroczystość jest szczególnie ważna, bo odbywa się w czasie trwania Roku Żołnierzy Tułaczy. A przecież nasz Patron znajduje się w tym gronie.
Podniosłym punktem uroczystości było odznaczenie sztandaru Ośrodka Srebrną Odznaką „Za zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”. Aktu dekoracji dokonał Prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego generał dywizji w stanie spoczynku Franciszek Puchała. Pan generał wręczył również Medale „XXX-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”. Otrzymały je Anna Bagniewska i Krystyna Bieniek.
Goście składali gratulacje na ręce Dyrektora Ośrodka pana Ryszarda Bieleckiego życząc wychowankom, nauczycielom i pracownikom dalszych sukcesów w pracy.
Miłym dla nas akcentem było przekazanie przez Gości pamiątek w postaci książek i wydawnictw historycznych. A szczególnie wzruszającą była chwila oddania osobistych pamiątek przez kombatanta 1. Dywizji Pancernej - pana Edmunda Semrau. Znalazły one miejsce w naszej Izbie Pamięci.
Goście obdarowani zostali pamiątką - prezentem wykonanym przez dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej, a wychowankowie – laureaci konkursów o Patronie - nagrodami.
Tę część uroczystości zakończyła prezentacja multimedialna „20 lat OSW nr 2 na Akademickiej 3”.
W części artystycznej pt. „Wspomnienia z życia szkoły” dzieci i młodzież zaprezentowała swoje szkoły i zawody, umiejętności w recytacji, tańcach, opowiadaniu różnych historii mową, ciałem i ruchem. Na uwagę zasługuje scenariusz, oprawa plastyczna, choreografia, muzyka, stroje młodych artystów, dobry humor.
Koordynatorem przygotowania części artystycznej akademii była Małgorzata Lewan, którą wspierała Elżbieta Chocimska.
Goście zwiedzili Izbę Pamięci generała Stanisława Maczka i Izbę Tradycji Ośrodka.
To był ważny i miły dzień, który przeżyliśmy wspólnie w naszej całej społeczności!
Opracowanie i zdjęcia - Krystyna Bieniek
http://archiwum.oswnr2.bydgoszcz.pl/index.php/aktualnosci/aktualnosci-2013-14/98-swieto-osrodka#sigFreeIdcc99e8c112